Jakie mandaty grożą użytkownikom hulajnóg elektrycznych za nie przestrzeganie przepisów?

Mandaty dla użytkowników hulajnóg elektrycznych – jak uniknąć kary?

 

Jazda na hulajnodze elektrycznej zyskała na popularności jako wygodna forma poruszania się po miejskich aglomeracjach. Zwiększająca się liczba użytkowników tych pojazdów skłoniła polskie władze do wprowadzenia konkretnych przepisów regulujących ich użytkowanie. Wraz z nowymi regulacjami pojawiły się również mandaty za różnego rodzaju wykroczenia. W tym wpisie omówimy, jakie mandaty mogą spotkać użytkowników hulajnóg elektrycznych i jak można uniknąć nieprzyjemności związanych z karą.

 

Mandaty i ich wysokość

W 2023 roku wprowadzono szereg mandatów za naruszenie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Oto niektóre z nich:

 

  • Naruszenie zasad korzystania z chodnika: 200 zł
  • Zbyt szybka jazda po chodniku i nieustąpienie pierwszeństwa pieszym: 300 zł
  • Niekorzystanie z wyznaczonej drogi dla rowerów: 100 zł
  • Przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze dla rowerów (20 km/h): zastosowanie standardowego taryfikatora
  • Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila): 2500 zł
  • Poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila): 1000 zł
  • Niewłaściwe parkowanie: 100 zł
  • Jazda dwóch osób na jednej hulajnodze: 300 zł

 

Jak uniknąć mandatu?

 

Aby uniknąć mandatu, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

Znajomość przepisów: Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego dotyczącymi hulajnóg elektrycznych. Wiedza na temat tego, gdzie można jeździć hulajnogą i z jaką prędkością, jest kluczowa.

 

Jazda z uwzględnieniem pieszych: Na chodnikach należy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, zawsze ustępując im pierwszeństwa.

 

Korzystanie z dróg dla rowerów: Gdy tylko jest to możliwe, należy korzystać z wyznaczonych dróg dla rowerów, przestrzegając przy tym dozwolonej prędkości.

 

Unikanie alkoholu: Jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu jest surowo karana. Najbezpieczniej jest całkowicie unikać prowadzenia hulajnogi po spożyciu alkoholu.

 

Prawidłowe parkowanie: Hulajnogę należy parkować w miejscach do tego przeznaczonych lub, w ich braku, na chodniku, nie utrudniając przy tym ruchu pieszych.

 

Indywidualna jazda: Hulajnoga elektryczna jest pojazdem przeznaczonym do użytku przez jedną osobę. Jazda w dwie osoby nie jest dozwolona i może skutkować mandatem.

 

Przestrzeganie tych zasad nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale również przyczyni się do bezpieczeństwa i komfortu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że jako użytkownicy hulajnóg elektrycznych jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, na których ciążą takie same obowiązki, jak na innych użytkowników dróg.

 

 

Sprawdźcie jakie przepisy obowiązywały w 2022 roku :

Comments

Log in or register to post comments
Na szczycie
Wózek
Zamknij
Wróć
Konto
Zamknij